Нацыянальная акадэмія навук Беларусі

Акадэмікі

Правадзейнымі членамі (акадэмікамі) Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі выбіраюцца вядомыя вучоныя – грамадзяне Рэспублікі Беларусь, якія ўнеслі вялікі ўклад у развіццё навукі і ўзбагацілі яе працамі першараднага навуковага значэння. Званне акадэміка прысвойваецца па выніках выбараў, Нацыянальнай акадэміяй навук Беларусі. Неабходнай умовай прысваення акадэмічных вучоных званняў з'яўляецца наяўнасць вучонай ступені доктара навук. Акадэмікам НАН Беларусі, у тым ліку якія маюць гэта званне пенсіянерам, назначаюцца штомесячныя даплаты за акадэмічнае вучонае званне, памер якіх устанаўліваецца заканадаўствам.

Акадэмікі з'яўляюцца членамі аднаго з аддзяленняў НАН Беларусі ў адпаведнасці са спецыяльнасцю, па якой яны абраныя, і могуць пераходзіць з аднаго аддзялення Акадэміі навук у іншае на падставе асабістай заявы і рашэння Прэзідыума НАН Беларусі. Кожны акадэмік карыстаецца правам рашаючага голасу на Агульным сходзе НАН Беларусі і на агульным сходзе аддзялення Акадэміі навук, членам якога ён з'яўляецца.

Акадэмікі НАН Беларусі

АБЛАМЕЙКА Сяргей Уладзіміравіч , інфармацыйныя тэхналогіі
АГАБЕКАЎ Уладзімір Янокавіч, фізічная хімія
АЛЯХНОВІЧ Мікалай Міхайлавіч , фізіка цвёрдага цела
АПАНАСЕВІЧ Павел Андрэевіч , тэарэтычная фізіка
АРЛОВІЧ Валянцін Антонавіч, эксперыментальная фізіка
АСТРОЎСКІ Юрый Пятровіч, кардыяхірургія
БАБОСАЎ Яўгеній Міхайлавіч , філасофія
БАМБАЛАЎ Мікалай Мікалаевіч , біягеахімія
БАГДЗЕВІЧ Іосіф Міхайлавіч, аграхімія
БІЛЬДЗЮКЕВІЧ Аляксандр Віктаравіч , высокамалекулярныя злучэнні
БУРАКОЎ Віктар Сямёнавіч, квантавая электроніка
БЯЛЕЦКІ Аляксандр Валянцінавіч, траўматалогія і артапедыя
ВАЙТОВІЧ Аляксандр Паўлавіч, лазерная фізіка
ВАЛАТОЎСКІ Ігар Дзмітрыевіч, фотабіялогія раслін
ВІЦЯЗЬ Пётр Аляксандравіч, машынабудаванне
ГАНЧАРЭНКА Андрэй Марковіч, тэарэтычная фізіка
ГАПОНЕНКА Сяргей Васільевіч, оптыка нанаструктур
ГАРДЗІЕНКА Анатоль Іларыёнавіч, матэрыялазнаўства
ГАРЭЦКІ Радзім Гаўрылавіч, геалогія
ГЕРАСІМОВІЧ Леанід Сцяпанавіч, электратэхналогія і электраабсталяванне ў сельскай гаспадарцы
ГНІЛАМЁДАЎ Уладзімір Васільевіч, беларуская літаратуразнаўства
ГОЛУБ Іван Антонавіч, аграпрамысловыя тэхналогіі
ГРЫБ Станіслаў Іванавіч, селекцыя і насенняводства
ГУСАКОЎ Уладзімір Рыгоравіч, эканоміка і кіраванне народнай гаспадаркай-аграпрамысловы комплекс
ДАСТАНКА Анатолій Паўлавіч, мікраэлектроніка
ЖДАНОК Сяргей Аляксандравіч, фізіка гарэння і выбуху
ІВАШКЕВІЧ Алег Анатольевіч, фізічная хімія
ІЗОБАЎ Мікалай Аляксеевіч, матэматыка
КАВАЛЁЎ Мікалай Андрэевіч , ветэрынарная мікрабіялогія, вірусалогія, КАЗАК Мікалай Станіслававіч, оптыка
КАРЗЮК Віктар Іванавіч, прыкладная матэматыка
КІЛІН Сяргей Якаўлевіч, квантавая інфарматыка
КІЛЬЧЭЎСКІ Аляксандр Уладзіміравіч, геноміка раслін
КЛУБОВІЧ Уладзімір Уладзіміравіч, тэхнічная фізіка
эпізааталогія, мікалогія з мікатаксікалогіі і імуналогія
КРУЦЬКО Мікалай Паўлавіч, хімія і тэхналогія мінеральных угнаенняў
КУКРЭШ Леанід Васільевіч, раслінаводства
КУЛЬЧЫЦКІ Уладзімір Адамавіч, нейрафізіялогія
ЛАБАНОК Анатолій Георгіевіч, мікрабіялогія
ЛАБУНОЎ Уладзімір Архіпавіч, мікраэлектроніка
ЛАКОТКА Аляксандр Іванавіч, мастацтвазнаўства
ЛАМАН Мікалай Апанасавіч, эксперыментальная батаніка
ЛАПА Віталій Вітальевіч, аграхімія

ЛАСКОВНЁВ Александр Петрович, парашковая металургія і кампазіцыйныя матэрыялы
ЛАХВІЧ Фёдар Адамавіч , арганічная хімія
ЛІШТВАН Іван Іванавіч, фізікахімія торфа
ЛОГІНАЎ Уладзімір Фёдаравіч, геаграфія
ЛУКАШАНЕЦ Аляксандр Аляксандравіч, беларуская мова
ЛЫЧ Генадзь Міхайлавіч, эканоміка
МАРУКОВІЧ Яўгеній Ігнацьевіч, тэхналогія металаў
МАХНАЧ Анатолій Аляксандравіч, геалогія
МАЦВЕЕЎ Аляксей Васільевіч, геалогія
МАЦЮХІН Уладзімір Аляксандравіч, фізіялогія
МІХАЙЛАЎ Анатолій Арсеньевіч, філасофія
МІХАЙЛАЎ Анатолій Мікалаевіч, медыцына
МІХАЛЕВІЧ Аляксандр Аляксандравіч, энергетыка
МРОЧАК Аляксандр Генадзьевіч, кардыялогія
МЫШКІН Мікалай Канстанцінавіч, механіка
НІКІФАРАЎ Міхаіл Яфімавіч, заалогія, біялагічныя рэсурсы жывёльнага свету
НІКІЦЕНКА Пётр Георгіевіч, эканоміка
ПАРФЁНАЎ Віктар Іванавіч, батаніка
ПЕНЯЗЬКОЎ Алег Глебавіч, цеплафізіка
ПЛАТОНАЎ Уладзімір Пятровіч, матэматыка
РАШЭТНІКАЎ Уладзімір Мікалаевіч, фізіялогія и біяхімія раслін
РУБІНАЎ Анатолій Мікалаевіч, лазерная фізіка
САЛДАТАЎ Уладзімір Сяргеевіч, хімія
СВІРЫДЗЁНАК Анатолій Іванавіч, матэрыялазнаўства ў машынабудаванні
СМЕЯНОВИЧ Арнольд Фёдорович, нейрохирургия
СУКАЛА Аляксандр Васільевіч, дзіцячая нефралогія
ТАЛКАЧОЎ Віталій Антонавіч, спектраскапія
ХАТЫЛЁВА Любоў Уладзіміраўна, генетыка
ХРЫПАЧ Уладзімір Аляксандравіч, біяарганічная хімія
ХРУСТАЛЁЎ Барыс Міхайлавіч, машынабудаванне
ЦЫГАНАЎ Аляксандр Рымавіч, аграхімія
ЧАРАНКЕВІЧ Сяргей Мікалаевіч, біяфізіка
ЧАРНЯЎСКІ Аляксандр Фёдаравіч, інфарматыка
ЧЫЖЫК Сяргей Антонавіч, нанатэхналогіі
ШКАДАРЭВІЧ Аляксей Пятровіч, аптычнае і электроннае прыборабудаванне
ШЛАПУНОЎ Васілій Мікалаевіч, кормавытворчасць і лугаводства
ШЫРАКАНАЎ Дзмітрый Іванавіч, філасофія
ШЭЙКО Іван Паўлавіч, развядзенне, селекцыя, генетыка і ўзнаўленне сельскагаспадарчых жывёл
ЯНЧЭЎСКІ Вячаслаў Іванавіч, алгебраічная геаметрыя